Jak pracujemy

1. Wizja lokalna i poznanie oczekiwań Inwestorów

            Od tego wszystko się zaczyna – swobodna ale rzeczowa rozmowa na pierwszym spotkaniu pozwala na poznanie oczekiwań Inwestorów. Musimy pamiętać, że ludzie podejmujący decyzje o zaprojektowaniu i zbudowaniu ogrodu zazwyczaj kierują się masą emocji, są podekscytowani wizją zamieszkania we własnym zakątku zieleni i potrzebują fachowej porady aby nie wprowadzić kiczu i przerysowania w założeniu. Z drugiej strony musimy klientom uświadomić niuanse pewnych rozwiązań, jak chociażby to, że schemat „trawa i tujki i wystarczy” wcale nie jest rozwiązaniem lżejszym w utrzymaniu bo prawidłowo prowadzony trawnik wymaga potwornych nakładów pracy. Już zazwyczaj podczas pierwszego obejrzenia terenu mamy wizję, pomysł na projekt, musimy jednak dopasować go do oczekiwań klientów i różnych uwarunkowań, jak chociażby energiczny pies, czy zacienione stanowiska.

2. Inwentaryzacja i obmiar terenu

            Najbardziej lubimy mieć jakąś osnowę, szkielet działki, jakieś zachowane drzewa, wzniesienia, itp, o co można oprzeć projekt. Wbrew pozorom projektowanie ogrodu na „gołym polu” jest mniej satysfakcjonujące. Oczywiście, wszystkie takie elementy do zachowania musimy dokładnie spisać i nanieść na arkusze. Korzystamy z podkładów geodezyjnych i map satelitarnych ale nic nie zastąpi dokładnego pomiaru, tym bardziej, że musimy brać pod uwagę także różnice w wysokościach terenu.

3. Projekt koncepcyjny

Jest to pierwszy projekt, dość ogólny, zazwyczaj wykonywany na kalce, rzadziej w programie komputerowym. Obrazuje układ ciągów komunikacyjnych, zarysu trawników, kształtu rabat, rozmieszczenie drzew soliterowych ale także tych większych w grupach, grupy roślin takie jak rosarium, wrzosowisko, część użytkowa, sad przydomowy, obowiązkowo rozmieszczenie elementów małej architektury krajobrazu. Projekt koncepcyjny zawiera ręcznie rysowane wizualizacje wybranych fragmentów ogrodu oraz niektórych elementów małej architektury. Projekt ma zwizualizować klientom ideę założenia ogrodowego, jego charakter. strukturę i kolorystykę. Nie znajdą tutaj jednak ani rozwiązań technicznych związanych np. z systemem nawodnienia czy z odprowadzaniem wody. To jest czas na korekty, zmiany, uwagi. Muszą zostać odnotowane przed wykonaniem projektu wykonawczego ogrodu.

Uwaga! Wielokrotnie wykonywaliśmy ogrody prywatne na podstawie samego projektu koncepcyjnego! Wyeliminowanie kosztownego i czasochłonnego projektu wykonawczego jest możliwe tylko przy pełnym zaufaniu klienta do wykonawcy ale jednocześnie wymaga doprecyzowania niektórych elementów projektu koncepcyjnego.

4. Projekt wykonawczy

Tutaj mamy juz wszystko, na oddzielnych arkuszach i z wyczerpującym opisem. Znajdzie się więc zarówno opis stanu istniejącego z dokumentacją fotograficzną, inwentaryzacja terenu, a w części projektowej szczegółowe plany roślinności, schemat nawodnienia, schemat instalacji elektrycznej i oświetleniowej, konstrukcja nawierzchni utwardzonych i elementów małej architektury, przekroje terenu, wytyczne dotyczące przygotowania gleby, materiałów, w tym także parametry materiału roślinnego. Zawiera także zasady i wskazówki pielęgnacji i konserwowania ogrodu po zrealizowaniu. Projekty wykonawcze wykonujemy najczęściej dla firm. Klienci indywidualni zamawiają projekt wykonawczy w przypadkach, kiedy chcą skorzystać z usług innego wykonawcy lub podejmują się zbudować ogród własnymi siłami.

5. Realizacja ogrodu

Czasami klienci pytają się skąd taka nazwa: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe…? Bo realizacja ogrodu to w większej mierze budowa. Uczulamy na to zwłaszcza panie inwestorki, że w ten czas najlepiej wyjechać na wczasy na dwa tygodnie zanim przewalą się prace niwelacyjne i budowlane. Niestety bowiem, w pierwszych dniach nie przyjeżdżamy bowiem z przyczepą kwitnących sadzonek ale wjeżdza koparka, ciężarówka piasku, paleta cementu, kamień ścieżkowy na paletach, betoniarka, zwoje rur PE itp. Wygląda to przerażająco dla osób, którym praca ogrodnika kojarzy się z „sadzeniem kwiatków”. Dopiero, gdy teren nabierze kształtu a wszystkie prace instalacyjne zakryte, praca staje się przyjemniejsza a przede wszystkim jej rezultaty stają się efektowne.

Za co kochamy „tę robotę”? Za to, co po sobie  zostawiamy. Mimo, że praca przy zakładaniu ogrodów to czasem upał, czasem błoto, pot, trud i przede wszystkim  zależność od warunków atmosferycznych, to efekt końcowy przekształcania pustego ugoru, placu po budowie albo bezładnych zarośli w uporządkowany harmonijny ogród zawsze cieszy, pozostawia miłe wspomnienia i satysfakcję.

6. Serwis powykonawczy i opieka gwarancyjna

Ogród to  przede wszystkim żywa substancja roślinna – dobieramy jak najlepiej do warunków, przygotowujemy podłoże pod konkretne gatunki, sadzimy jak najstaranniej, ale nie da się uniknąć patogenów tj. chorób grzybowych, bakteryjnych, wirusowych, szkodników roślin. oprócz roślin prawidłowej konserwacji wymagają drewniane i kamienne elementy architektury a także system nawadniania ogrodu. Każdy założony ogród otaczamy 3-miesięczną gwarancją na przyjęcie roślin, oraz zapewniamy przygotowanie ogrodu do pierwszej zimy. Gwarancji na elementy systemu nawodnienia udzielamy zgodnie z deklaracją producenta komponentów.